covid 19

Okulumuzda Alınan Tedbirler

Sevgili Velilerimiz,
Nihayet çocuklarımıza ve sizlere kavuştuk. Bütün enerjimizle yeni bir sezona başlamaya hazırız. Ancak dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan salgının ciddiyetinin de farkındayız. Çocuklarımızın, personelimizin ve sizlerin, okul sürecini sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi; alınan tedbirlere el birliği ile ve tam uyum göstermemize bağlıdır. Bu aşamada sizlerin desteğine her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz. Alınan tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

*Personelimizin ve çocuklarımızın ateşi sabah okula girişte ve gün içerisinde düzenli olarak ölçülmekte ve kayıt altına alınmaktadır.
*Toplu taşıma kullanan personelimiz okula geldiğinde kıyafetlerini değiştirip el hijyenini sağlamakta ve maskelerini takmaktadır.
*Çocuklarımız okula geldiğinde maskelerini çıkarıp, kıyafetleri değiştirilerek bez çantanın içine konulmakta, akşam kirli kıyafet bez çantalarla eve gönderilerek ve sabah için temiz bir kat kıyafet ertesi gün yine okula gelmektedir.. Cuma günleri çantalar evde yıkanarakve pazartesi yeniden okula gönderilmektedir.
*Yemekhane ve uyku odasında sandalye ve yataklar, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde yerleştirilmiştir.
*Sınıf kullanımından sonra 15 dakika havalandırma yapılmakta ve diğer grup daha sonra sınıfa girmektedir.
*Oyuncaklar akşamları dezenfektan ile günlük olarak temizlenmektedir.
*Açık hava faaliyetlerine daha fazla ağırlık verilmektedir.
*Velilerimiz çocuklarımızı giriş kapısında bırakmaktadır. Zorunlu olmadıkça okul içine veli alınmamaktadır.
*Velilerimiz çocuklarımızın ateşini evde de takip edip; ateş, kusma, ishal durumlarında doktor görüşü alıp okula bilgi verme konusunda hassasiyet göstermektedir.
*Ailede covid 19 teşhisi veya hastayla temas söz konusu olduğunda gerekli karantina süresi geçirildikten sonra okul devamı sağlanacaktır.

Elbette fiziksel sağlığı korumak için alınan önlemler dışında çocuklarımızın ruhsal açıdan da bu salgın sürecini en az zararla atlatması ortak hedefimiz olacaktır. 5 ve 6 yaş çocuklarına; şu anda bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve korunmamız için yapmamız gerekenleri sakince anlatarak işbirliğini isteyebiliriz. Bu süreçte ne kadar kaygılı olursak olalım çocuğumuza olabildiğince sakin ve güven verici bir tavırla yaklaşmak zorundayız. Aşırı paniklemiş bir ebeveyn, çocuğun “güven alanını” kaybetmesine ve sürekli tedirginlik hissetmesine neden olur. 5 yaşına altındaki çocuklarla el yıkamayı biraz oyunlaştırarak zevkli
hale getirebiliriz. Okul içinde maske kullanmıyoruz ancak dışarıda maske takabilmesi için maskenin şekli cazip hale getirilebilir ve sevdiği bir kahramanla özdeşleştirilebilir. Evde salgın konusu gündemin ilk maddesi olmamalı ve rutinler olabildiğince tutarlı biçimde yaşanmalıdır. Yani tedbirli olurken bunu çok fazla vurgulamak, çocuklar açısından olumlu olmayacaktır. Bizler Atlıkarınca Çocuk Evi olarak bu süreçte yanınızda olmaya ve çocuklarımızı psikolojik olarak da desteklemeye devam edeceğiz. Yeni öğretim yılının
hepimize güzellikler getirmesi dileğiyle….