Çocuk İstismarı

ÇOCUK İSTİSMARLARI HAKKINDA BİLİNÇLENMEK

Son günlerde toplumsal bir travma niteliğinde yaşadığımız çocuk istismarları, anne baba olarak hepimizin korkulu rüyası haline geldi. Bir yandan çocukların koşulsuz sevgi, kaygısız yaşam, güven ve empati duyguları içinde büyümelerini isterken, diğer yandan herkesin her zaman iyi olamayacağı, bazı insanların zarar verici olabileceği gerçeğiyle çocuklarımızı tanıştırmak sancılı süreçlerden biri… Ancak bu süreci küçük adımlar atarak pekiştirirsek, onların güvenini sarsmadan, kaygılandırmadan yol alabiliriz.

Çocuğun mahremiyeti esas alınmalı ve bedeninin tamamen kendisine ait olduğu mesajı sadece sözle değil, davranışlarla da verilmelidir. Bu durum önce ailede başlar. Çocuğun yaşı ne olursa olsun onun üzerini herkesin içinde değil,  ayrı bir yerde değiştirmek, tuvalete gittiğinde kapısını çekip, dış ortamlarda da aynısını yapması gerektiğini ona bildirmek, anne babanın tuvalet ve duş gibi ihtiyaçlarında aynı hassasiyeti göstermesi, 3 yaşından sonra çocukla birlikte duşa girmemek bedeniyle ilgili algının vurgulanması için önemli adımlardır. Vücudunun göğüs, ağız ve genital bölgelerini özel bölge olarak adlandırmak ve bu bölgelere kimsenin dokunmaması gerektiğini anlatmak önemlidir.

Çocuklarımızın kendilerini bizlere veya yakın çevrede onu çok sevenlere öptürmemek gibi bir hakkı vardır. Bir kere öpeyim, sana şeker veririm gibi söylemler, sıkıştırarak zorla öpmeye çalışmalar ya da amca(teyze) bir kere öpsün şeklindeki baskılar çocuğa çelişkili mesajlar verir.

Sıkarak, vurarak, hırpalayarak sevmek ve bunun bir sevme biçimi olduğunu savunmak, çocuğun da sevginin böyle ifade edilebileceğine dair bir fikir edinmesine sebep olur ve zarar verici yaklaşımları sevgi ile karıştırabilir.

Özellikle 3 yaş itibariyle kendi başlarına hareket etme motivasyonları yüksektir. Bu motivasyonu baskı altında bulundurmamak gerekir. Ama çocuğumuza, yabancı ortamlarda elimizi bırakmamaları ya da yanımızdan uzaklaşmamaları gerektiği net bir dille anlatılmalıdır. 5-6 yaş çocukları adres ve telefonlarını ezberleyebilir ve ihtiyaç durumunda kullanabilir.

Daha büyük yaş gruplarında özellikle ilkokul döneminde çocuklar anne baba kontrolünden biraz daha uzaktır. Bu durumlarda da çocukla iletişimi koparmamak, resimlerini, oyunlarını takip etmek, sorgu niteliğinde olmayan sohbetler etmek, göze çarpan içe kapanma durumlarını atlamamak önemlidir. İstismar sadece eylemsel değil, duygusal da olabilir. Bu nedenle çocuklarımızı onları bunaltmadan sürekli takip altında bulundurmak ve ne olursa olsun onu koşulsuzca sevip dinleyeceğiniz mesajını vermek önemlidir.

Çocuklarımızın aydınlık günler yaşamaları dileğiyle.

Psikolog  Nilay Torbalı ÖZTÜRK

Atlıkarınca Çocuk Evi